Zakładanie oraz pielęgnacja ogrodów w Krakowie

Działalność naszej firmy obejmuje nie tylko projektowanie, ale także pielęgnację oraz zakładanie ogrodów. Kraków, czyli miasto o wielowiekowych tradycjach ogrodniczych, jest w tym przypadku główną areną naszych działań. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na logistykę. Zakładając ogród, nie tylko w Krakowie, ale w każdym innym miejscu, wszystkie materiały musimy dostarczyć do klienta, gdzie osobiście wykonujemy konieczne prace. Biorąc pod uwagę fakt, że prace przy zakładaniu ogrodu czy chociażby trawników mogą trwać nawet kilkanaście dni, w zależności od stopnia skomplikowania zlecenia, optymalnym rozwiązaniem jest nasza ciągła obecność na miejscu przeprowadzania prac ogrodniczych. Jeżeli zakładanie ogrodów odbywa się w Krakowie lub chociażby na terenie Małopolski, wówczas nie ma z tym problemu.

Działania podejmowane w trakcie zakładania ogrodu

Żeby uzmysłowić sobie ilość prac, jakie mogą zostać przeprowadzone przy realizacji projektu ogrodu, wystarczy przybliżyć kilka z nich. Najważniejsze są prace ziemne – od usunięcia śmieci oraz zanieczyszczeń począwszy, poprzez poprowadzenie instalacji elektrycznej lub wodnej, na wykopach pod staw, usypywaniu pagórków lub skarp skończywszy. Do tego należy dodać budowę ewentualnych murków oporowych oraz przekopanie i użyźnienie gleby. Nie należy także zapominać o montażu oświetlenia, zraszaczy czy budowie ścieżek ogrodowych. Do tego dochodzi architektura ogrodowa – altany, pergole, trejaże, tarasy, fontanny lub grill. Na koniec najważniejsze, czyli rośliny, trawnik oraz ewentualne ogrody skalne, przy czym warto pamiętać, że pojęcie „rośliny” kryje w sobie nie tylko kwiaty jednoroczne czy byliny, ale również krzewinki, krzewy oraz drzewa.

Poza tym przy zakładaniu ogrodów warto pamiętać o dodatkowych pracach, w zależności od preferencji inwestora. Na przykład trawnik można ułożyć z rolki, może także zostać zasiany tradycyjnie. Do tego ściółkowanie, montowanie dodatkowych podpór pod rośliny, wypełnienie rabat (korą, żwirem lub kruszywem marmurowym), a także obudowa murków oporowych piaskowcem czy jakimkolwiek innym materiałem budowlanym. Nie należy również zapominać o ewentualnych opryskach herbicydem czy działaniami mającymi na celu pozbycie się szkodników – zarówno owadów, jak i nornic czy kretów.

Widać zatem, że założenie ogrodu przeprowadzone w profesjonalny sposób przez specjalistów składa się z zestawu działań dotyczących różnych dziedzin. Nie jest to najłatwiejsza praca, jednakże jej efekty z pewnością przejdą Państwa najśmielsze oczekiwania.