admin

24 listopada 2015


Jeśli chcemy, aby w naszym ogródku czy domu zieleń cieszyła nasze oczy przez cały rok, nie musimy decydować się jedynie na iglaki, które o każdej porze roku prezentują się tak samo. W takich wypadkach warto hodować także rośliny zimozielone. O tym, czym są rośliny zimozielone, można przeczytać poniżej.

Rośliny zimozielone to gatunki drzew oraz krzewów, które – jak sama nazwa wskazuje – są zielone zimą, a zatem nie zrzucają wtedy liści.

Kolorowe rośliny zimozielone

Pośród roślin zimozielonych odnaleźć można także takie, które mają piękne, kolorowe kwiaty. Należą do nich niewątpliwie takie rośliny, jak: barwinek, berberys bukszpanolistny, kalina, lawenda, mahonia, rododendron czy różanecznik. Odcienie różu, fioletu oraz bieli można spotkać w różnych odmianach azalii japońskich.

Zagrożenia dla roślin zimozielonych

W związku z tym, iż nie gubią liści, rośliy zimozielone wykazują mniejszą odporność na warunki klimatyczne. Roślina zimozielona gorzej znosi suchy, mroźny wiatr. Dla jej korzeni groźny jest mróz sięgający poniżej -7º C. Zagrożenie stanowi także zmrożona ziemia, z której roślina nie może pobierać wody. Rośliny zimozielone nie lubią też zbyt mocnego słońca. Wyjątek stanowią rojniki, rozchodniki, lawenda lekarska, goździki oraz niektóre gatunki traw. Dlatego, jeśli sadzone są na zewnątrz, niekóre z nich wymagają osłonięcia lub okrycia na zimę. Jako ozdoba domu czy mieszkania mogą jednak cieszyć oko przez okrągły rok.